Обележена Светска недеља посвећена рационалној употреби анитибиотика

У месецу новембру, обележава се Светска недеља свести о антибиотицима. Oна има за циљ да повећа глобалну свест о резистенцији на антибиотике. Ученици седмог разреда, обележили су Светску недељу посвећену рационалној употреби антибиотика.

Наставнице су истакле значај открића антибиотика  и  вакцина, који су  довели до искорењивања великог броја инфективних болести изазваних бактеријама. Међутим, прекомерно коришћење и злоупотреба антибиотика у здрављу људи и животиња подстакли су појаву и ширење резистенције на антибиотике која настаје када бактерије постану отпорне на лекове.

Ученици су раније на часовима биологије направили инфузум и подлогу на којој ће се развити гљивице, пратили су  и посматрали раст и развој микроорганизама на течној и чврстој подлози. Након гајења култура ученици су са наставницама микроскопирали, правили нативне микроскопске препарате и идентификовали групе микроорганизама који су се развили.

Јелена Радивојевић
Гордана Машић