1. децембар – Светски дан борбе против сиде

Ученици наше школе су 1.12.2022. године у амфитеатру погледали филм „Дечко који се стидео“. Филм је снимио Црвени крст Србије у циљу подизања свести младих о ризику које са собом носи ступање у незаштићене полне односе. Након тога дискутовало се о начинима (не)преношења хив вируса.

Вршњачки едукатори припремили су са наставницама биологије Горданом Машић и Александром Јагодић презентацију о хив-у, сиди, начинима преношења, инфекцији, дијагностици, тестирању, лечењу, дискриминацији…Такође су израдили модел хив вируса и пано о сиди. Они су присутнима у амфитеатру презентовали резултате свог рада у циљу превенције инфекције и настанка болести. Сви учесници трибине носили су црвене траке као симбол борбе и солидарности са оболелима. Светски дан борбе против ХИВ/АИДС ове године се одржава под слоганом “Изједначимо”.

Едукација ученика је први корак у спречавању настанка болести и избегавању стигматизације и дискриминације хив позитивних особа.