Обележавање Светског дана хране – 16. октобар

Организација за храну и пољопривреду (Food and Agriculture Organization, FAO) сваке године обележава 16. октобар – Светски дан хране. У Србији се овај датум обележава од 2001. године, а овогодишњи слоган Светског дана хране је: „Право на храну, за бољи живот и бољу будућност: да нико не буде гладан”.

Храна је основна људска потреба и право дефинисано Универзалном декларацијом о људским правима.

Наша школа се и ове, као и претходних година, прикључила обележавању светског дана хране. Основни циљ обележавања овог датума је промоција здравих животних стилова, са посебним освртом на значају здраве, разноврсне и правилне исхране.

Обележавајући светски дан хране ученици седмог разреда су са наставницом биологије направили изложбу производа здраве хране, а започели су је дискусијом о здравој храни и изношењем мишљења шта треба јести, а шта не. Истакнут је значај вођења правилне исхране, као и да је неопходно да храна коју уносимо у организам треба да има већу нутритивну него калоријску вредност. Сваки ученик дао је свој став за здрав живот и предлог једног здравог јеловника. Заједнички закључак свих ученика био је да важну улогу у здравој исхрани има свеже воће и поврће. Након изложбе и дискусије ученици су од воћа спремили свеже напитке и здраву ужину.

Подносилац извештаја: Гордана Машић