ФЕСТИВАЛ НАУКЕ 2014 - БИОЛОГИЈА

Стручно веће биологије 8.10.2014. године учествовало је на Сајму науке. Ученици петог и седмог разреда извели су екперимент "Издвајање и идентификација биљних пигмената папирном хроматографијом".

Делови биљака (листови и цветови) уситњени су и растворени у ацетону, а након филтрације, у обојени раствор постављен је хроматографски папир за упијање. Папир је упијао растварач (ацетон) и покретао га по принципу капиларног кретања. Пошто је растварач носио у себи биљне пигменте, они су  се такође кретали по папиру. Пигменти нису подједнако растворљиви, па су се због тога кретали различитим брзинама. Дакле, слабије растворљиви пигменти (зелени) кретали су  се спорије од оних који су боље растворљиви (наранџасти).

Акција је медијски подржана од стране локалне радио станица "Пруга".